Toggle navigation
Home
Floorplan
Buy a Booth
Exhibitor Service Center
Schedule at a Glance
Track Descriptions
Speakers
Toggle navigation
Home
Floorplan
Buy a Booth
Exhibitor Service Center
Schedule at a Glance
Track Descriptions
Speakers
Agenda subject to change.
The sessions tab lists all the sessions in order by date and time.
Use the advanced search function to search for sessions by track, speaker name or session type.
Click star to left of each session title to create personal schedule of sessions you want to attend.
Use My Sessions tab to get list of sessions you've selected. Unstar session to remove from schedule.
Schedule at a Glance
Select Criteria:
Tracks = Critical Infrastructure Resilience & Security
Sessions
Advanced Search
My Sessions
Help
Print
Export
Refine Search
Summary View
Full View
6 Sessions
Summary View
Full View
6 Sessions
Please use the form below to search the sessions in our agenda. To view a list of all sessions, click on 'View Agenda' without changing any of the default options.
Type in a Keyword
Tracks
Broadband
Critical Infrastructure Resilience & Security
Emerging Technologies
Fiber
UtiliSite / Operations Issues
Wireless Communications Infrastructure
Dates
08/22/2021
08/23/2021
08/24/2021
08/25/2021
08/26/2021
08/27/2021
Duration
60 min
Speakers
Albright, Bruce
Ammons, Keith
Anderson, Dan
Andrews, Scott
Angst, Gregory
Arbutus, James
Ayers, Lee
Baker, John
Barton, Doug
Bayouth, Daniel
Bedics, Tom
Bekkedahl, Larry
Bender, Klaus
Bilodeau, Ronald
Bogacz, Carol
Boozer, Jeff
Briesacher, David
Brown, Jeff
Buckner III, George
Canty, Elree
Carr, Chrissy
Carvallo, Andres
Cefalo, Giancarlo
Chaddock, David
Chatterjee, Neil
Contreras, Alfredo
Coup, Jonathan
Crocker, PMP, Mitchell
Cubbage, Bob
Culpepper, Shaun
Cyr, Nancy
Denver, Duston
Dessai, Rustom
Diliberto, Chris
Doshi, Tanushri
Dowling, Douglas
Dua, Prabhpreet
Etzel, Mike
Farmer, Robert
Farnan, Darren
Fellhoelter, Kevin
Finch, Robert
Foster, Brandon
Gavlinski, Jeff
Godfrey, Tim
Goodspeed, David
Gordon, Colin
Harrison, Adam
Hattey, David
Hayes, Trey
Herman, Jay
Hetherington, Bill
Hinz, Andrew
Hogan, Jerry
Holthe, Matt
Howard, Jarad
Howell, Joann
Huey, Brian
Huff, Kevin
Hughes, John
Jackson, Scott
Johnson, Larry
Jones, Ryan
Kayali, Molham
Ketheesan, Kethees
Kilbourne, Brett
Koch, Ethan
Kocher, Rustam
Li, Jim
Liang, Jessica
Loreto, Sonny
Lowe, Steve
Luhman, Greg
Mahoney, Mike
Marcellino, Frank
Marshall, Tony
Martinez, Jenny
Mather, Barry
Meason, Mike
Meyerhoefer, Carl
Michielsen, Jurgen
Mohammed, Ali
Nawab, Navid
Nelson, Jonathan
Nelson, Kathy
Nicholls, Adam
Olson, Matthew
Osiene-Riggs, Sheryl
Ponton, Mark
Prescher, Mike
Quintero, Sophia
Radich, Chelsea
Rajchel, Eric
Rines, David
Rolfsmeier, Ryan
Ruppert, John
Sangam, Prakash
Schmitt, Dave
Sharma, Vikram
Simcoe, Mitch
Smith, Jason
Soehren-Jones, Betsy
Solomon, Ted
Stitzel, Jon
Stokes, Sean
Stoll, George
Subieta, Mauricio
Suppa, Tony
Swanson, David
Tansy, Tom
Tharp, Allen
Tober, Rudy
Unser, Mike
Valin, Tim
Van Den Bergh, Jana
Waegebaert, Emmanuel
Watkins, Randall
Werner, John
Wilson, Scott
Wood, Brandon
Wood, Gary
Young, Aaron
Zawada, Paul P.E.
Session Type
Pre-Conference
Technical
All
Wed, Aug 25
Thu, Aug 26
Wednesday, August 25, 8:30 AM - 9:30 AM
Case Study: Planning and Implementing a Backup Data Center at Nebraska Public Power District
Room: A106
Wednesday, August 25, 9:40 AM - 10:40 AM
Device and Security Requirements to Achieve True Zero Touch Provisioning for Improved Deployment Efficiency
Room: A106
Wednesday, August 25, 10:50 AM - 11:50 AM
Ransomware - An Active Response RoadMap
Room: A106
Thursday, August 26, 10:45 AM - 11:45 AM
An introduction to MACsec for field electric protection and control devices
Room: A106
Thursday, August 26, 2:55 PM - 3:55 PM
Secure Edge Technologies
Room: A106
Thursday, August 26, 4:05 PM - 5:05 PM
Building Cybersecurity Practice with Holistic Grid Security Architecture Equipped with OT Protocol and Device Specific Discovery Mechanisms.
Room: A106
For Technical Support with this webpage, please contact
support
.